Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 2020’de dünyada internete giren cihaz sayısının 50 milyara yükseleceğini bildirdi.

ilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Teradata tarafından Sheraton Hotel’de düzenlenen “Veri Entegrasyonu” etkinliğinin açılış konuşmasında ilginç bir sektör olan bilişim sektörünün gelişimi hakkında bilgi vererek, çekirdek ailenin tanımının artık anne-baba-çocuklar ve internet olarak değiştiğini söyledi.

Bugün Türkiye’de 34 milyon genişbant abonesinin bulunduğunu ifade eden Acarer, “Bu rakam, bizim 2023 vizyonu için koyduğumuz rakama yakın. Bunun 9 milyonu sabit genişbant, 25 milyonu mobil genişbant. Bu hızlı bir şekilde mobil genişbantın lehine genişliyor” diye konuştu. İnternetin ekonomiye etkisinin net bir şekilde görülmeye başladığını dile getiren Acarer, “her zaman her yerde internet” kavramının ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye’de ve dünyada küresel kriz nedeniyle ekonomiler geriye giderken, bilişim sektöründe büyümenin her zaman olduğunu ifade eden Acarer, geçen yıl Türkiye’nin bilişim sektöründeki büyüme oranının, ekonomik büyümesinin yaklaşık 3 katı olarak gerçekleştiğini anlattı.

tayfun-acarer

Acarer, 2013-2015 yıllarında IP trafiğinin yıllık ortalama yüzde 32 büyüyeceğine, sadece video içeriğinin de yüzde 55 artacağına dikkati çekerek, internet kullanımı süresinin aylık ortalama dünyada 24.7 saat, Avrupa’da 27 saat, Türkiye’de 32 saat olduğunu bildirdi.

2020’de dünyada internete giren cihaz sayısının 50 milyara yükseleceğini dile getiren Acarer, “Diyeceksiniz ki 7 milyar insan varken, 50 milyara nasıl çıkacak? 50 milyara çıkan insan olmayacak. Bunun 7 milyarı insan olacak, 43 milyarı makinalar olacak. Bu yıl içinde 2 milyon M2M abonesi çıktı. İstatistikler ve istatistik mantalitesi değişiyor. Genişbant deyince biz sabiti dikkate alıyorduk, 2 senedir mobili de dikkate almaya başladık” diye konuştu.

Akıllı cihaz kullanımının hızla arttığını dile getiren Acarer, bugün dünyada her an her yerden online olarak her türlü hizmete ulaşılabildiğini söyledi. Acarer, 2020 yılında dünyada veri büyüklüğünün 44 kat artacağını vurguladı.

AA
3 thoughts on “2020’de İnternete Giren Cihaz Sayısı 50 Milyara Yükselecek”
  1. I’ve been surfing online more than 3 hours lately, but I never found any attention-grabbing article like yours.

    It is beautiful worth enough for me. Personally, if all web owners and
    bloggers made excellent content material as you did, the net might be much more useful
    than ever before.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir