Özellikle son dönemde TV kanalıyla elektronik ürün satışları bir hayli revaçta ve en popüler ürünler ise cep telefonlarıyla tabletler. Bu şekilde bir çok kullanıcıya ulaşıp çok iyi satış rakamları yakalayan firmalar var. Peki televizyondan cep telefonu veya tablet almak ne kadar güvenli?

ceplik.com olarak biz, kitle iletişim araçları üzerinden ürün alma taraftarı olmadığımızı belirtelim. Zira bir çoğu abartalı ve kusurlu ürünler! Cep telefonu kısmı ise ayrı bir baş ağrısı! Özellikle ülkeye kaçak yollarla sokulmuş, uydurma marka isimleriyle satılmaya çalışan bir çok cep telefonu televizyon kanalları aracılığıyla satılmaya çalışılıyor.

BTK’nın bu konuda bir takım çalışmaları var ancak henüz sonuca ulaşmış, kesin yaptırımlar söz konusu değil. BTK bu tip kusurlu ürünlerin reklamlarını yapan kanalların yetkililerine uyarı göndermiş durumda. Ancak gördüğümüz kadarıyla yeterli olmamış ki hala satışlar devam ediyor.

Televizyondan Alınan Telefona Daha Sonra Borç Çıkar mı?

televizyonda satılan cep telefonları

Televizyondan Alınan Telefona Daha Sonra Borç Çıkar mı?

Televizyon üzerinden satılmaya çalışan telefonların bir çok kusuru var! Öncelikle şunu bilmek gerekir ki hepsi Çin malı ürünler ve aralarında gerçekten sağlam ürün yok denecek kadar az. Bir çoğu alelacele yapılmış, hatalı cep telefonları! Ayrıca bir çoğunun resmi markası yok.. Kulağa hoş gelebilecek çeşitli isimlerle satılmaya çalışılıyor.

Bu konuda en büyük tehlike ürünlerin kayıtsız olması! Yani yurda kaçak yollardan sokulduğu için imei(seri) numaralarının resmi olmaması. Kayıtsız ürünler kısa süre sonra kapanacağından telefon kullanılmaz hale gelecektir. Bu şekilde ürünü birine hediye etmeniz ya da satarak en azından zararı azalmak da imkansız olacaktır. Size gelecek ürünün önceden imei numarası isteme şansınız yok. İsteyip, alsanız bile muhtemelen size yanlış bir imei numarası verilecektir.

Reklamlarda abartılı şekilde anlatılan özelliklerin hiç birine inanmayın! Zira hepsi fazlaca şişirilmiş, yalan özellikler. O kadar ucuza satılan bir telefonun anlatılan özelliklere sahip olma imkanı yoktur.

Kutu içeriğinde bulunduğu söylenen aksesuarlar da konunun diğer bir boyutu. Bu aksesuarların ya bir çoğu tarafınıza gönderilmeyecektir ya da piyasadaki en kalitesiz ürünlerden bir paket hazırlanacaktır. Zaten televizyonda bile ne kadar kalitesiz oldukları az çok belli oluyor.

Şunu bilmekte de fayda var ki resmi markaların hiç biri resmi perakende satış kanalları varken TV üzerinden satış yapmaya çalışmaz! Yani size resmi marka isimleriyle satılmaya çalışılan telefonlar da yalan ürünler. Yalan telefon üreten fabrikanın, ürün üzerin yalan bir marka yazması çok zor olmasa gerek!

Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise garanti! Satılan ürünlerin garantisi olduğu iddia edilse de, aslen hiç bir garanti yok! Ürünlerin satışı tamamlandıktan sonra ne o firmayı, ne garantisini bulmak pek mümkün olmayacaktır.

Tablet için de hemen hemen aynı durum söz konusuyken o alanda en azından bir kaç güvenilir marka mevcut. Fakat orada da inanmamanız gereken konu şu ki ‘aslında şu kadar buradan alacak şu kadar kişiye ise bu fiyat’ söylemlerine kanmayın! Markalar sitelerini televizyondaki reklamlara göre düzenlediğinden sitelerindeki fiyatlar abartı…

Sadece televizyon da değil radyo ve internet üzerinde de benzer oyunlar oynanıyor. Bu konuda paylaştığımız makale için lütfen tıklayın.

Sonuç olarak bizim ceplik.com olarak tavsiyemiz TV üzerinden yapılmaya çalışılan yalan ve abartı reklamlara aldanmayın! Bildiğiniz, güvendiğiniz satış kanallarından ürün alımı gerçekleştirin.

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir