Kies ile güncellediğiniz Samsung Wave 525 S5253 model telefonunuzdaki sorunlar düzelmediyse,  telefonunuzda Samsung Apps uygulaması eksik veya yoksa telefonun yazılımını sıfırdan yükleyerek bu sorunları aşabilirsiniz.

Yazılım yükleme işlemine başlamadan önce lütfen bilgilerinizin yedeğini alın ve batarya şarj seviyesinin %50‘nin üzerinde olmasını sağlayın. Yazılım yüklemesine başlamadan önce bilgisayarıma indirmmemiz gereken 3 dosya var.

Bunlar;
1: MULTİLOADER V5.65
2:S5253JVJK2
3:S5253JVKJ3

Ayrıca bağlantı esnasında sürücülerin otomatik olarak yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies programının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Kies yoksa lütfen buradan indirip kurun.

Her üç dosyayı indirip .rar arşivinden çıkarınız. Telefonunuzu kapatıp sim kart ve hafıza kartlarınız telefondan çıkarın ve ses kısma + kamera + açma-kapama düğmesine basarak telefonun Download mode‘una geçmesini sağlayın. Şimdi indirmiş olduğumuz Multiloader programını açıyoruz ve telefonumuzu data kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Kies açıksa veya otomatik açılırsa lütfen onu kapatalım. Programda Port Searc butonuna tıklayıp programın telefonu görmesini sağlıyoruz. Program telefonu görünce aşağıdaki resme bakarak indirmiş olduğumuz S5253JVJK2 klasoründeki dosyaları seçiyoruz.

s5253 yazilim yükleme 1Resmin büyük halini görmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Bütün işaretlemeleri doğru yaptıysanız sağ altta bulunan Download butonuna basarak işleme başlıyoruz. Bu esnada kesinlikle telefonumuzu kablodan ayırmıyoruz. Bu yükleme işlemi bittikten sonra telefon bazı yüklemeler yapıp kendini yeniden başlatacaktır. Telefon kendini yeniden başlatınca multiloader programını kapatıp geri açıyoruz ve telefonu kablodan ayırıp kapatıyoruz. Telefon kapalıyken tekrar ses kısma + kamera +açma-kapa tuşları ile download mode’una alıp kabloya bağlıyoruz.

Programdan port search yapıp telefonu buluyoruz ve bu sefer de aşağıdaki resme bakarak S5253JVKJ3 klasöründeki dosyaları seçip işaretlemelerimizi yapıyoruz.

 s5253 yazılım yükleme 2

Resmin büyük halini görmek için lütfen üzerine tıklayınız.

İşaretlemeleri doğru yaptığımızdan emin olduktan sonra sağ alttaki Download butonuna basıp işleme başlıyoruz. İşlem bittikten sonra telefon kendini yeniden başlatacaktır.Telefon yeniden başlayınca yazılım yükleme işlemi başarı ile sonuçlanmış demektir. Şimdi telefonumuza Türkiye ayarlarını yüklemek için tuş ekranını açalım ve *#272*SSDD# kodunu tuşluyoruz. Burdaki SSDD telefounumuzun saat ve dakikasını ifade etmektedir. Örneğin telefonda saat 18:43 gösteriyorsa biz *#272*1843# kodunu gireceğiz. Kodu girdikten sonra çıkan listeden TUR seçeneğini seçip  kaydet diyoruz. Telefon kendini resetleyecektir. Yazılım yükleme işlemi bitmiştir.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.