Samsung marka cep telefonları diğer bir çok markada olmayan bir özellik ile istemediğiniz numaralardan gelen çağrıları engelleyebiliyor. Cep telefonlarında bulunan standart arama engelleme özelliğinin aksine tüm aramalara değil, ayrı ayrı numara ve çağrılara hattınızı kapatabiliyorsunuz.Size ulaşmasını istemediğiniz kişinin numarasını reddetme listesine eklediğiniz karşı taraf çağrı yapsa da telefonunuz sürekli olarak meşgul gibi uyarı veriyor. Bu şekilde karşı tarafı engellemiş oluyorsunuz. Peki bu işlem nasıl yapılır ve bu özellik nasıl kullanılır ?

NOT: Anlatacağımız yöntem standart işletim sistemli Samsung cep telefonları için geçerlidir. Android işletim sistemli Samsung akıllı telefonlarda numara engellemenin nasıl yapıldığına buradan bakabilirsiniz.

Numara Engelleme, Reddetme Listesi

Numara engellemenin dolayısıyla da reddetme listesine numara eklemenin iki farklı yöntemi bulunuyor. İlk yöntem için menüde Ayarlar> Uygulama ayarları> Arama> Tüm aramalar> Otomatik reddet yörüngesini izleyip ilgili ekrana ulaşmak. Burada eğer kapalıysa “Aktifleştirme” seçeneğini ‘Açık’ yapmalısınız. Daha sonra alttaki ‘Reddedilenler listesi’ seçeneğine gelip ‘Oluştur’ diyerek numara eklemelisiniz. Bu listede standart olarak ‘Gizli Numara’ bulunur. Tik atarak aktifleştirdiğiniz taktirde gizli numaralardan gelen çağrılar otomatik olarak, sürekli meşgule düşer.

Diğer yöntem ise size çağrı yapmasını istemediğiniz numarayı arayıp kapatarak listeye eklemek. Arama yapıp kapatmaktan kastımız; sadece numaranın arama kaydına geçmesidir. Yani karşı tarafı çaldırmak zorunda değilsiniz, numarayı çevirin, arama tuşuna basın ve hemen ardından aramayı sonlandırın. Daha sonra arama kaydında numara üzerine gelip seçeneklerden ‘Reddedilenler listeni ekle’ yapmak.

İki yöntem sonunda da karşı taraf size çağrı yaptığında telefonunuz direk meşgule düşer. Siz çağrıyı cevapsız olarak görebilirsiniz ancak karşı taraf size ulaşamaz.

Numara Engellemeyi, Reddetme Listesindeki Numarayı Kaldırma

Diyelim ki bir numarayı yanlışla engellediniz ve engelini kaldırmak istiyorsunuz. Bunun için yine Ayarlar> Uygulama ayarları> Arama> Tüm aramalar> Otomatik reddet  yörüngesini izleyip, Reddedilenler listesi seçeneğine ulaşmalısınız. Burada istediğiniz numaranın tikini(onayını) kaldırarak size yeniden çağrı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir