Anlatacağımız yöntemle Android 6.0.1 yüklü Samsung N920C Galaxy Note 5  modelini rootlayıp işletim sisteminde yönetici konumuna yükselebilirsiniz. Yönetici konumu size cihaz yazılımında değişiklik yapma hakkı verir. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Root Nedir? konusuna bakabilirsiniz.

Root işlemi telefonu garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Rootu kaldırsanız dahi bu durum değişmeyecektir. Root işlemi telefondan herhangi bir bilgi veya veri silmeyecektir ancak yine de önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririz.

Telefonu ilk kez bilgisayara bağlayacaksanız sürücü yüklemesinde sorun yaşayabilirsiniz. Sürücülerle ilgili sorun yaşarsanız Smart Switch programını indirip kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Programı açmayın, otomatik açılırsa geri kapatın. Bu işlem sadece N920C modeli içindir. Farklı bir Galaxy Note 5 modeline sahipseniz lütfen denemeyiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: N920C AutoRoot Update

Dosyaları indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

n920c-android-601-root

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapınız.

AP: CF-Auto-Root-noblelte-nobleltejv-smn920c.tar.md5

Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir. Menüye girdiğinizde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.