Samsung N7100 Galaxy Note 2 telefonunuzn imei – seri numarası herhangi bir nedenden dolayı bozulduysa bunu bir samsung boxi olan Z3x box ile düzeltebilirsiniz. Diğer samsung onarım boxları ile de bu işlemi yapabilirsiniz ancak bizim elimizde Z3X box olduğu için onunla naısl yaptığımızı anlatacağız.

Biz bu işlemi telefonda Android 4.3 Jelly Bean varken yaptık. Ancak diğer sürümler için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Onarım işlemi için öncelikle telefonu rootlamanız gerekmektedir. Telefonunuzu nasıl rootlayabileceiğinizi öğrenmek için buraya tıklayın. Lütfen telefonunuzu rootladıktan sonra bu konuya kaldığınız yerden devam edin.

Telefonunuzu rootlayıp Knoxu devre dışı bıraktıktan sonra Ayarlara girin. Daha Fazla sekmesini açın. Cihaz hakkındaya girin. Yapım numarasına üst üste 10 defa dokunun. Bu işlem telefonunuzun Geliştiri seçenekleri menüsünü aktifleştirecektir. Geri gelin Cihaz hakkında seçeneğinin hemen üstünde Geliştirici seçeneklerini göreceksiniz.  Buraya girip USB Hata ayıklama seçeneğini aktifleştirin.

Şimdi telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Aygıt yöneticisinden sürücüleirn yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

n7100 imei repair

Samsung Toolu açın N7100 modelini seçin. Doğru Com portu ayarlayın. Repiar butonuna basın ve açılan kutuda telefonunuzun orjinal imei numarasını yazıp OK butonuna tılklayın.  İşlem sırasında telefon ekranın izin istemleri çıkacaktır. Lütfen çıkan pencerelere izin verin ve onaylayın. İşlem bittiğinde telefon kendini yeniden başlatacaktır. İşlem tamamdır.

İşlem sonrasında telefonunuzun imei numarası boş – null gözükürse veya imei numarası doğru olmasına rağmen şebeke alamıyorsanız , ağda kayıtlı değil diye hata veriyorsa lütfen sırasıyla aşağıdaki işlemi yapın.

Not: Son güncelleme ile Repair Network seçeneği eklenmiştir. Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce bu seçeneği deneyin. Ayrıca Reset EFS seçeneğini de deneyin. İmei yazılmışsa ve şebeke simgesi gelirse 5-10 dakika bekleyin şebeke gelecektir. Bu esnada 122yi arayabilirsiniz.

1: Telefonunuzu N7100XXUEMK9_N7100BOGEMK1_N7100XXUEMJ9_HOME.tar Fransa romu ile flaşlayın.

2: Telefonunuzu formatlayın. Hem wipe data factory hem de wipe cache partition ile.

3: imei repiar işlemini tekrar yapın.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca  iletişim araçlarının seri (imei) numaralarını değiştirmek suçtur. Lütfen işlem yaparken telefonun orjinal seri numarasını kullanın.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.