Samsung J320H Galaxy J3 2016 TWRP Root Yapma


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung J320H & J320H/DS modellerini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Lütfen bu işlemi sadece J320H ve J320H/DS modellerine uygulayınız. Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: J320H TWRP Root & Patched Boot

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan j320h_SuperSU_5.1.1_BY_HalabTech.zip dosyasını telefon hafızasına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (j320h_recovery_5.1.1_BY_HalabTech.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.

Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

  1. İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
  2. Install butonuna tıklayın.
  3. Telefon hafıza attığınız j320h_SuperSU_5.1.1_BY_HalabTech.zip dosyasını bulun.
  4. j320h_SuperSU_5.1.1_BY_HalabTech.zip dosyasının üzerine dokunun.
  5. Ekranın altında bulunan Swipe to cinfirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
  6. Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Şuan telefonu rootladınız ancak telefon normal açılmayacaktır. Telefonu çalışır hale getirmek için boot dosyası yükleyeceğiz. Telefonu Download moda alın. Bilgisayara bağlayın. Odin programını açıp AP butonundan indirmiş olduğunuz j320h_patched_boot_5.1.1_BY_HalabTech.tar dosyasını seçip Start butonuna tıklayın.

Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz. Uygulamayı açın. Seçenek sunarsa New User seçeneğine dokunun.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.

2 Yorum

  1. anonim dedi ki:

    Son işlemi yapınca telefon kapandı ve bir daha açılmadı yardım lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir