Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung J320H J320H/DS Galaxy J3 2016 modelini rootlamak için cihaza bir root uygulaması yükleyeceğiz. Bu işlem telefonun garantisini devre dışı bırakır. Garantili bir telefonunuz varsa unroot yapsanız bile garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bizim denediğimiz cihaz Android 5.1.1 sürümüne sahipti. Farklı bir sürüme sahipseniz işlem başarıyla gerçekleşmeyebilir. Ayrıca bazı cihazlar yeniden başlatılınca root kalkmaktadır. Bu durumda uygulamayı yeniden başlatmanız gerekir.

Root işlemi cihazdaki bilgilerinizi silmeyecektir ancak yine de önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: J320H/DS 360 Root App

Dosyayı indirip olduğu gibi telefon hafızasına veya hafıza kartınıza atın.

Telefonunuzun internete bağlanabildiğinden emin olun.Mümkünse bir Wi-Fi ağına bağlanın.

Dosya yöneticisinden uygulamayı bulup açın. Kurulum esnasında “Bilinmeyen Kaynaklar“ı açmanız istenebilir. Bu seçeneği aktifleşitirip devam edin. Kurulmdan sonra uygulamayı açın. Uygulama çince veya ingilizce açılabilir. Bir kaç defa sola doğru kaydırdıktan sonra Root buttonunu göreceksiniz.

Root butonuna dokunun. İşlem 3-4 dakika kadar sürebilir. İşlem başarıyla bittiğinde Root Succeeded mesajını göreceksiniz. Eğer hata alırsanız  yeniden Root butonuna dokunup işlemi tekrar edin.

NOT: Hiçbir şekilde cihazı rootlayamıyorsanız burada verilen romu Odin ile yükleyin. Telefonu formatlayın. Wi-Fi ağına bağlayın ve uygulamayı kurup rootlamaya çalışın. İlk seferde hata verebilir. Uygulamayı kapatıp bir kaç kez daha deneyin. Hatta bazen %100 olmadan bile root başarılı şekilde gereçekleşmiş oluyor. Box ile işlem yapacaksanız boxa bağlıyken rootlayıp %60’ı gördüğünüzde işlemi başlatabilirsiniz.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.