Samsung i9500 Galaxy S4 telefonunuzun ekranındaki görüntü kaydederek, görüntülemek veya daha sonra paylaşmak isterseniz bunu iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma yani diğer adıyla ‘screenshot’ işlemi o an ekranda bulunan görüntünün galeriye kaydedilmesine ve daha sonra kullanıcının bu görüntüyü kullanabilmesine olanak sağlar. Bilgisayar üzerinden ‘print screen sysrq‘ tuşunun yaptığı işlemin aynısıdır.

Samsung Galaxy S4‘den ekran görüntüsü almak, ekrandaki görüntüyü kaydetmek için ilk seçeneğiniz hemen tüm Android 4 işletim sistemi kullanan Samsunglarda aynı olan tuş kombinasyonunu yapmak. Yani ana ekran(home) ve açma-kapama(kilit) tuşlarına aynı anda basmak. Dolayısıyla yapmanız gereken tuş kombinasyonu ana ekran(home) tuşu + açma-kapama(kilit) tuşu şeklinde. Görüntüsünü kaydetmek istediğiniz ekrandayken bu kombinasyonu uygularsanız başarılı bir şekilde görüntüyü kaydedebilirsiniz.

İkinci seçeneğiniz ise Note 2’ye benzer bir şekilde hareket sensörlerini kullanmak. Öncelikle Ayarlar> Cihazım>Hareket > Açık yörüngesini izleyerek hareket özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Daha sonra görüntüsünü almak istediğiniz ekran üzerinde, görselde belirtmeye çalıştığımız gibi elinizi açarak, sağa ya sola kaydırmanız yeterli.

İşlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz taktirde bir deklanşör sesi duyar ve ekranda fotoğrafın çekildiğine dair bir uyarı görürsünüz. Aldığınız görüntüyü telefonunuzun galerisindeki ‘Screenshots’ albümünde bulabilirsiniz.

NOT: Anlattığımız yöntem I9500 de olduğu gibi I9505, I9506, I9515 gibi Samsung Galaxy S4’ün tüm ürün kodları için geçerlidir!

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir