Samsung I8190 Galaxy S3 Mini Android 4 işletim sistemiyle gelen bir telefon ve yazılım güncellemesi yaparak işletim sistemi versiyonunuzu yükseltebilir, telefonunuzu yeni özelliklere ve daha iyi bir performansa ulaştırabilirsiniz. Bunun için bir kaç basit yöntemden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yazılım güncellemesiyle telefonunuz son resmi sürüm olan 4.1.2’ye yükselir. Galaxy S3 ve Note 2 gibi cihazların da aldığı bu güncelleme telefonunuz daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Güncellemeyi yapabilmek için 3 farklı seçeneğiniz mevcut. İlki telefonunuzun menüsünü kullanmakken diğer iki yöntem için bilgisayarınızı kullanmalısınız.

Başarılı bir yazılım güncellemesi verilerinizi silmez. Ancak güncelleme esnasında oluşabilecek kötü ihtimallere karşı silinmemesini istediğiniz, önemli bilgilerinizi yedekleyebilirsiniz. İşleme başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın.

Sıfırlanmış ve dolayısıyla rahatlamış bir telefon her zaman daha iyi yazılım güncellemesine imkan tanır. Bu yüzden mümkünse yazılım güncellemesi yapmadan önce telefonunuzu sıfırlayın. Ancak bu sadece bizim tavsiyemiz ve telefonunuzu sıfırlamadan da yazılım güncellemesi yapabilirsiniz. Telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

Samsung Galaxy S3 Mini I8190 Sıfırlama

BİRİNCİ YÖNTEM

Samsung i8190 Galaxy S3 Mini Yazılım Güncelleme Android 4.1.2Telefonunuzu güncellemek için ilk yöntem oldukça basit. Menü> Ayarlar> Hakkında> Yazılım Güncellemeleri> Güncellemeleri kontrol et yörüngesini izlediğinizde telefonunuz otomatik olarak güncellemeyi arar ve varsa size bildirimde bulunur.

İndir ve kur‘ seçeneğine dokunduğunuzda telefon güncelleme dosyalarını indirmeye başlar. İndirme işlemi bittiğinde güncellemeyi onaylamanız gerekir. Eğer sizin tarafınızdan bir onay verilmezse telefon 30 saniye sonra kendiliğinden güncelleme işlemine başlamak için kapanır, otomatik olarak yeniden başlar, güncelleme dosyalarını kurar ve yeni versiyonuyla açılır. İşlem bu kadar basit ve kolay.

Telefonunuz zaten internete bağlıysa, yukarıdaki bildirim ekranından güncellemeye dair uyarıyı alırsınız. Güncellemeyi yaparken dikkat etmeniz gereken husus ise kablosuz bir ağa bağlanmanız gerektiği. Zira güncelleme dosyalarını büyük veriler içerebileceğinden internet paketiniz çabuk tükenebilir.

S3 Mini telefonunuzu sıfır aldıktan sonra hiç güncellememişseniz, iki farklı güncelleme işlemi yapmanız gerekebilir. Yukarıda anlattığımız yörüngeyi izledikten sonra Hakkında bölümünde Android sürümü 4.1.2 değilse telefonunuzu kapatıp açın ve işlemi tekrarlayın. İkinci işlem sonrası  telefonunuz son resmi sürüme ulaşacaktır. Bazı versiyonlar son sürüme tek seferde ulaşırken, bazı versiyonlar önce yaklaşık 90 sonra yaklaşık 350 mb’lık iki ayrı güncellemeyle son sürüme ulaşır.

İKİNCİ YÖNTEM

Güncelleme için ikinci seçeneğiniz ise Samsung masaüstü programı olan Kies‘i kullanmak. Bilgisarayınızda Kies kurulu değilse buraya tıklayarak indirip, kurabilirsiniz.

Telefonunuzu data kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve gerekli usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüleri yüklendikten sonra Kies programını açın ve programın telefonunuzu görmesini bekleyin. Bu son bekleme süresi 15 dakikaya kadar uzayabilir. Bu aşamada lütfen program yönlendirmelerini takip edin.

Kies telefonunuzu tam manasıyla gördüğünde otomatik olarak güncellemeleri arar ve size bildirimde bulunur. ‘Güncelleştir’ butonuna tıkladığınızda işlem başlar. Eğer telefonunuz güncel değil ve buna rağmen güncelleme uyarısı almadıysanız ekrandaki ‘güncellemeleri ara’ seçeneğiyle işlemi manuel olarak başlatabilirsiniz.

s3 mini android 4.1.2 kies

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM

Güncelleme için son yöntem ise özellikle yurt dışı cihazlar için en geçerli olanıdır ki o da Odin programını kullanmak.

Peki Odin hangi durumlarda kullanılabilir ?

– Telefonunuz yurtdışından geldiyse ve sunuculara bağlanmasına rağmen güncelleme bulmuyorsa,

– Yurt içi cihazı olmasına rağmen yukarıdaki yöntemlerde sorun yaşadıysanız.

Bu iki sebep dolayısıyla güncellemede sıkıntı yaşıyorsanız Odin programı en geçerli seçenektir.

Odin ile S3 Mini yazılım güncellemesinin nasıl yapılacağını daha önce S3 Mini format atma başlığı altında paylaşmıştık. Aşağıdaki paylaşacağımız bağlantıyla ulaştığınız makaledeki işlemi aynen gerçekleştirdiğiniz taktirde telefonunuzun Android sürümü 4.1.2 olacaktır.

Samsung Galaxy S3 Mini i890 Odin ile Yazılım Güncelleme

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir