Samsung Galaxy S3 Mini i8190 telefonumuzu tuş kombinasyonu ile formatlayamadığımız için  format işlemini telefona root edilmiş yazılım yüklemesi yaparak gerçekleştireceğiz. Format işlemine başlamadan önce lütfen mümkünse bilgilerinizin yedeğini alın ve batarya şarj seviyesinin %50’nin üzerinde olmasını sağlayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu makalemizde anlatılan yöntem Android 4.0.4 işletim sistemi kullanan S3 Mini akıllı telefonları içindir. Yeni versiyona geçmiş ve Android 4.1 ile üstü işletim sistemini kullanan telefonlara donanımdan format atabilmek mümkündür! Nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak için lüften buraya tıklayın.

Yapacağınız bu işlem aynı zamanda telefonunuzu güncelleyecek ve Android 4.1.2 Jelly Bean sürümünü yükleyecektir.

Telefonunuzu formatlamaya başlamak  için öncelikle Odin programını buraya tıklayarak indirin.

Ardından  I8190XXAMB4_I8190OJVAMB3_TUR.zip dosyasını indirip rar’dan çkarın.

Telefonu kapatın ve telefon kapalıyken Ses Kısma + Ana ekran(Orta tuş) + Açma-Kapama(Kilit) tuşlarına basarak telefonu Download Mode‘una alın. Download Mode ekranı çıktığında bir kere ses açma tuşuna basın. Bu hamle ekranda çıkan ‘continue’ seçeneğini onaylamanızı sağlar. Telefonunuzu usb data kablosu ile bilgisayara bağlayın. Gerekli, usb sürücüsü yüklemeleri yapıldıktan sonra Odin programını açın. (Sürücülerin yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Kies olması gerekir, Kies yoksa buradan indirip kurunuz.)İndirdiğiniz zip dosyasındaki klasörü açın. I8190XXAMB4_I8190OJVAMB3_HOME.tar.md5 isimli dosyayı Odin’de PDA kısmına tıklayarak seçin ve Starta basın. Bu aşamada lütfen başka bir işaretleme yapmayınız.galaxy s3 i8190 odin yazılım yükleme

Bilgisayarınzın hızına bağlı olarak işlem biraz uzun sürebilir. Yükleme esnasında kesinlikle telefonun bağlantısını kesmeyin veya telefonun bataryasını çıkarmayın. İşlem bittikten sonra telefonunuz Recovery Mode ekranı ile açılacaktır. Bu ekranda dokunmatik çalışmayacaktır. Ses tuşlarını kullanarak en alttaki Go Back seçeneğinin üzerine gelin ve açma-kapama tuşuna basarak onaylayın.samsung galaxy s3 recovery mode 1Go Back‘i seçip onayladığımızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız. Bu ekranda da wipe data/factory reset seçeneğini seçip açma-kapama tuşuna basıyoruz.samsung galaxy s3 recovery mode 2Bir sonraki aşamada telefon emin olup olmadığımızı soracak.  ‘Yes — delete all user data’ seçeneğinin üzerine gelir açma-kapama tuşuna basıyoruz. Onay verdiğimizde telefon formatlanacaktır.samsung galaxy s3 recovery mode 3Şimdi Reboot system seçeneğini seçip açma-kapama tuşuna basarak telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.. Telefon normal şekilde açılacaktır. Dil seçimi ile başlayıp telefonu kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Not: Yukardaki işlem başarılı bir şekilde denenmiştir. Ancak bunu kendi telefonunuza uygulamak sizin kişisel tercihinize kalmıştır. Yapılacak hatalı bir işlemde telefonunuz ciddi zararlar görebilir.

Bildiğiniz başka formatlama yöntemleri varsa lütfen bunu bizimle paylaşın.

Samsung Galaxy S3 Mini telefonunuzun resmi yazılım güncellemesinin nasıl yapıldığını görmek için lütfen tıklayın.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.