Kullanıcıların merakla beklediği Android 5.0 Lolipop güncellemesi bir süre önce çeşitli marka ve modeller için yayınlanmaya başlanmıştı. Samsung da bazı modelleri için güncellemeyi yayınlamış ve sırayla bir çok model için güncellemenin dağıtılacağını duyurmuştu. Bugün yapılan duyuruyla Note 4 de güncellemeye kavuştu. Peki bu güncelleme nasıl yapılır?

Samsung Galaxy Note 4 telefonunuzun için güncelleme yapabilmek için kullanacağınız 2 farklı yol var. Bunlardan en uygununu seçip güncellemenizi yapabilirsiniz. İlk yol bilgisayar üzerinden güncelleme yapmak diğeri ise telefonun menüsü üzerindeki yörüngeyi izlemek.

İlk yol için öncelikle bilgisayarınıza Samsung’un masaüstü yardımcı programı olan Kies 3‘ü kurmalısınız. Bu aşamada dikkat; Kies değil Kies 3! Zira Kies Android 4.3 versiyonun üzerindeki işletim sistemlerini desteklemiyor! Bilgisayarınızda Kies 3 yoksa buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kies 3 kurduktan sonra telefonunuzu veri kablosuyla bilgisayara bağlayın ve programı açın. Kies 3 otomatik olarak güncellemeleri ara ve size bilgisini vererek, onay ister. Onay verin programın işlemi bitirmesini bekleyin.

samsung-galaxy-note-4-android-lolipop

Diğer yol için ise telefonunuz üzerinden Menü> Ayarlar> Cihaz hakkında> Yazılım güncelleştirme yörüngesini izleyin ve ‘Şimdi güncelle‘ seçeneğine dokunun. Telefon güncellemeyi ara ve bulduğunda indirmek için sizden onay ister. ‘İndir‘ komutuyla güncelleme paketinin indirilmesini sağlayın ve daha sonra güncellemenin telefona uygulanması için ‘Kur‘ seçeneğine dokunun. İşlem telefon tarafından otomatik yapılır. Bu yolu kullanacaksanız mümkünse kablosuz bir ağa bağlanın. Çünkü güncelleme paketleri aşırı veri tüketimine yol açabilir.

İşlem sırasında telefonunuzdan herhangi bir bilgi silinmez. Ancak oluşabilecek aksiliklere karşı veri yedeği almanızda fayda var. Ayrıca işleme başlamadan önce cihazın şarj düzeyini %50 üzerinde tutmaya dikkat edin.

Anlattığımız yöntemler versiyon yükselmesi(Android 5.1.1) dahil olmak üzere tüm yazılım güncellemeleri için geçerlidir.

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir