Samsung Galaxy Ace (S5830i) model telefonunuzun Android sürümünü yükseltmek isterseniz aşağıda anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Telefonunuzda zaten 2.3.6 yüklüyse bu işlemi yapmanıza gerek yok, bu model için en son sürüm 2.3.6 dır. Daha düşük bir versiyona sahipseniz aşağıdaki işlemleri yaparak sürümü 2.3.6’ya yükseltebilirsiniz.

Birincisi telefonunuzun Wi-Fi özelliğine kullanarak güncelleme yapmak. Bu yöntem bilgisayar gerektirmez sadece bağlanabileceğiniz bir kablosuz ağ yeterlidir. Kablosuz ağa bağlanıp Menü> Ayarlar> Telefon Hakkında> Yazılım Güncellemesi yolunu izleyerek güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  Eğer telefonunuzun güncellemesi varsa sizden bu güncellemenin yüklenmesi istenecektir. Yönergeleri takip ederek güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz ancak güncelleme işlemine başlamadan önce lütfen telefonun batarya şarj seviyesinin %50’nin üzerinde olmasını sağlayın. Eğer güncelleme esnasında telefon kapanırsa telefonunuzda ciddi yazılımsal arızalar meydana gelebilir. Ayrıca eğer Wi-Fi üzerinden güncelleme yüklemesi belli bir süreden sonra kesiliyor veya başka bir hata yüzünden yarıda kalıyorsa lütfen aşağıda anlatacağımız Kies yardımı ile güncelleme yöntemini deneyin.

Eğer Wi-Fi üzerinden güncelleme denemeniz başarısız olduysa Samsung Kies  programını ile güncelleme yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda Kies yoksa buraya tıklayarak indirin. Programı kurduktan sonra açın ve data kablosu aracılığı ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Kies programı telefonunuzla bağlantı kurduğunda size yazılım güncellemeniz olduğuna dair bir uyarı verecektir. Lütfen açılan penceredeki yönergeleri takip ederek telefonunuzu güncelleyin. Yazılım güncellemesi bilgisayarın hızına bağlı olarak 30 dakikaya kadar sürebilir. Yazılım güncelleme esnasında lütfen telefonunuzu bilgisayardan ayırmayın. Ayrıca yazılım güncellemesine başlamadan önce lütfen batarya şarj seviyesinin en az %50 olmasına dikkat edin.

Bir diğer yazılım güncelleme yöntemi ise Odin programı ile yazılımı direk telefona yükleme yöntemidir. Bu yönteme daha çok  Wi-Fi ve Kies ile yapılan güncellemelerle giderilemeyen bir sorun olduğunda veya bu yöntemlerle güncellemede hata aldığınızda başvurabilirsiniz.

Önemli NOT: Bu yükleme sadece s5830i modeli içindir. Eğer s5830 telefonunuz varsa aşağıdaki işlemleri denemeyin!

Odin ile yazılım yüklemesi-güncellemesi yapmak için belirtilen dosyaları bilgisayarımıza indirip, zip dosyasından çıkarıyoruz.

1: S5830I_ORJiNAL_ROM_Downloader  (Orjinal Rom, resmi Android sürümü ve Odin)

İndirmiş olduğumuz klasör içindeki Odin programını açıyoruz. Hiç bir işaretleme yapmadan aşağıdaki resime bakarak dosyalarımızı seçiyoruz. Lütfen  resimdekinden farklı bir seçim yapmayınız.


Telefonumuzu yazılım güncellemesine hazırlamak için kapatıyoruz. Telefon kapalıyken ses açma + ses kısma + açma-kapama(on-off) tuşlarına basıp telefon açılınca açma-kapama tuşunu bırakıp, diğer tuşları basılı tutuyoruz. Biraz sonra telefon Download Mode‘unda açılacaktır. İngilizce yazıların olduğu ekran açılınca tuşları bırakıyoruz ve devam etmek için bir kere ses açma tuşuna basıyoruz. Şimdi telefonumuz bağlantı yapmaya hazır.s5830i-odin-yazilim-yuklemeData kablosu aracılığı ile telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz. Program telefon ile bağlantı kurduğunda program ekranını  ID:COM kutucuğunda bağlantı noktası çıkacaktır. Eğer bağlantı gerçekleşmezse lütfen telefonu kablodan ayırıp tekrar bağlayın. Bağlantı sağlanıldığında Start butonuna basıp işlemi başlatıyoruz. Lütfen bu esnada bağlantıyı kesmeyin. Bir kaç yüklemeden sonra telefon resetlenecektir(yeniden başlayacaktır). PASS yazısını görmeden telefon bağlantısını kesmeyin. PASS yazısı çıkınca telefonun kablo bağlantısını çıkarabilirsiniz. Artık telefonunuzda Gingerbread 2.3.6 yüklüdür.

 Samsung Galaxy Ace S5830i Telefonunuzu Formatlamak İçin Tıklayınız

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.