Nokia C5-03 model telefonunuzun eskisi gibi verimli çalışmadığını düşünüyorsanız yazılım güncellemesini kurmanızın zamanı gelmiş demektir. Telefonunuzu en yüksek performansta kullanabilmeniz için yazılım güncellemelerini kurmanız önerilir. Nokia C5-03 için yayınlanmış son sürüm Mayıs 2013 tarihi itibari ile 23.0.015‘tir.  Telefonda *#0000# kodunu tuşladığınızda sahip olduğunuz yazılım sürümünü görebiirsiniz. Eğer 23.0.015’ten düşük ise güncelleme yapabilirsiniz. Eğer zaten son sürüme sahipseniz bile telefon yazılımını yeniden yükleyerek karşılaştığınız sorunları giderebilirsiniz.

Yazılım güncelleme esnasında yedek alabileceğimiz gibi başlamadan önce de isterseniz bilgilerinizin yedeğini alabilirsiniz. Güncelleme esnasında bataryanın bitmemesi için bataryanızı şarj edin ve batarya şarj seviyesinin %50‘nin üzerinde olmasını sağlayın.

Telefonumuzu güncellemenin iki yolu mevcuttur. Birin yol telefonun kablosuz ağ özelliğini kullanarak güncelleme yapmaktır. Bu işlemi yapabilmek için bağlanabileceğimiz bir kablosuz ağın olması gerekmektedir. Kablosuz ağa bağlandıktan sonra Menü > Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi >  Cihaz Güncellemeleri yolunu izleyerek seçeneklerden Güncellemeleri kontrol et diyerek güncelleme olup olmadığını kontrol ediyoruz. Güncellememiz varsa telefon bize bildirecek ve bu uygulamayı indirmemizi isteyecektir. İndirme işlemini kabul  edip yazılım güncellemesinin inmesini bekliyoruz. İndirme işlemi bittiğinde güncellemenin kurulması için sizden izin isteyecektir. Güncelleme kur dedikten sonra güncelleme kurulacak ve telefon kendini yeniden başlatacaktır. Telefon açıldığında en son yazılım sürümüne sahip olacaksınız.

İkinci yol olarak ise bilgisayar üzerinden Nokia Suite programı aracılığı ile güncelleme yapabiliriz. Eğer bilgisayarınız Noki Suite programı yoksa lütfen buraya tıklayarak indiri ve kurun. Programı açıp telefonumuzu açıkken usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Telefon bizden bağlantı türünü seçmemizi isteyecektir. Ovi Suite’i seçiyoruz. Kısa bir donanım yüklenmesinden sonra Nokia Suite programı telefonun başarılı bir şekilde bağlandığına dair bize bir bilgilendirme mesajı gösterecektir. İleri butonu ile ilerliyoruz.

nokia suite araçlar

Programın Araçlar sekmesinden Yazılım Güncellemeleri seçeneğine tıklayıp güncellemelerimizi kontrol ediyoruz.

nokia c5-03 yazıl güncelleme 2

Yükle butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada program sizden kullanıcı adı ve şifre isteyebilir.  Nokia hesabı tamamen ücretsizdir. 1-2 dakika içinde kendinize yeni bir hesap oluşturabilir ve ilerleyebilirsiniz.

nokia c5-03 yazıl güncelleme 3

Program cihaz yazılımını indirmeye başlayacaktır. İndirme işlemi bilgisayar ve internet hızınıza göre biraz zaman alabilir.  İndirme işlemi bittikten sonra yedekleme kısmı gelecektir. Bazı durumlarda yedekleme otomatik olarak alınır ama bazen de yedek alma işlemi sizin insiyatifinize bırakılır. Lütfen yedekleme işlemini yapınız.

nokia c5-03 yazıl güncelleme 5

Yedekleme işleminden sonra yükleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Lütfen bu esnada programın yönlendirmelerini takip edin ve telefon bağlantısını kesmeyin. Herhangi bir sorunda program sizi bilgilendirecek ve ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Yükleme işlemi bittiğinde telefon yeniden başlayacaktır. Telefon başladığında varsa pin kodu ve güvenlik kodunuzu girin. Son olarak Nokia Suite programı güncellemenin başarılı bir şekilde bittiğine dair bir mesaj gösterecektir.

nokia c5-03 yazıl güncelleme 6

 

Sıfırlanmış ve temizlenmiş bir telefon her zaman daha iyi yazılım güncellemesine elverişlidir. Bu yüzden yazılım güncellemesine başlamadan önce telefonunuza format isterseniz, aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

Not: Kilit kodu kırmak veya başka bir nedenle full yazılım yüklemek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

NOKIA C5-03 FORMAT ATMA

 

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.