Kullanmakta olduğunuz cep telefonu, tablet, akıllı telefon vb. iletişim araçlarının kendilerine özel seri numaraları vardır. Bu seri numaraları her cihaz için özel türetilir ve cihazın kimliği anlamına gelir. Eğer bir bu iletişim cihazının seri – imei numarasını başka bir cihaza kopyalarsanız Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca yasaklanmış bir işlem gerçekleşeceğinden her iki cihaz da iletişime kapatılır. Ayrıca yurt dışından getirdiğiniz iletişim cihazlarını Türkiye’de kullanabilmek için 100 lira vergisini ödeyerek  kayıt altına almanız gerekmektedir.

Kaydını yaptırmadığınız cep telefonları bir süre sonra otomatik olarak iletişime kapatılır. Bazı cep telefonlarına yasal olmayan yollardan imei atılabilmektedir ancak dediğimiz gibi bu yasal bir işlem değildir ve tespit edildiğinde telefonunuz tekrar kapatılır.

Cep telefonunuzun imei – seri numarasını öğrenmek için telefonunuzdan *#06# yi tuşlayabilirsiniz. Telefonunuzda sim kart olup olmaması önemli değildir. Bu kodu tuşladığınızda ekrana telefonunuza ait imei(seri) numarasını göreceksiniz. Ayrıca telefonunuzun bataryasını çıkardığınızda, bataryanın altında marka, model gibi bilgilerin yazdığı bandrolde de cihazınıza ait imei(seri) numarası yer alır.

Telefonunuzun güvenliği için cihazınızın imei(seri) numarasını kimseyle paylaşmayın.

Cep telefonunuzun seri numarasını öğrenmek için  *#06#  yi tuşlayın. Ayrıca cep telefonunuzun Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca kayıtlı olup olmadığına, hangi yollardan ülkeye girişinin yapıldığına ait bilgileri öğrenmek için aşağıdaki adresten sorgulama yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama