Kullanmakta olduğunuz cep telefonu, tablet, akıllı telefon vb. iletişim araçlarının kendilerine özel seri numaraları vardır. Bu seri numaraları her cihaz için özel türetilir ve cihazın kimliği anlamına gelir.

Eğer bu iletişim cihazının seri – imei numarasını başka bir cihaza kopyalarsanız Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca yasaklanmış bir işlem gerçekleşeceğinden her iki cihaz da iletişime kapatılır. Ayrıca yurt dışından getirdiğiniz iletişim cihazlarını Türkiye’de kullanabilmek için vergisini ödeyerek,  kayıt altına almanız gerekmektedir.

Kaydını yaptırmadığınız cep telefonları bir süre sonra otomatik olarak iletişime kapatılır. Bazı cep telefonlarına yasal olmayan yollardan imei atılabilmektedir ancak dediğimiz gibi bu yasal bir işlem değildir ve tespit edildiğinde telefonunuz tekrar kapatılır.

Cep telefonunuzun imei – seri numarasını öğrenmek için telefonunuzdan *#06# tuşlamasını yapabilirsiniz. Telefonunuzda sim kart olup olmaması önemli değil, bu kodu tuşladığınızda ekranda telefonunuza ait imei(seri) numarasını görünecektir. Ayrıca telefonunuzun bataryasını çıkardığınızda, bataryanın altında marka, model gibi bilgilerin yazdığı bandrolde de cihazınıza ait imei(seri) numarası yer alır. Yeni nesil bataryası çıkarılamayan akıllı telefonlarda ise bu bilgi kasada yer alır. Yine ilgili cihazların kutularında ve faturalarında da IMEI bilgisi bulunur.

imei-seri-numari-ogrenme

Telefonunuzun güvenliği için cihazınızın imei(seri) numarasını kimseyle paylaşmayın!

Mobil cihazınızın Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca kayıtlı olup olmadığına, hangi yollardan ülkeye girişinin yapıldığına ait bilgileri öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

IMEI Sorgulaması Neden ve Nasıl Yapılır?

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.