HTC Desire X, Android 4.0.4 işletim sistemiyle gelen bir telefon ve yeni çıkan güncellemeyle telefonunuzu Android 4.1.1 versiyonuna yükseltebilmeniz mümkün. İşlemi gerçekleştirmeniz oldukça basit ve işlem sonrası HTC Desire X telefonunuzun ara yüzü de HTC Sense 4+ olarak güncellenmiş olacaktır.

Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve mümkünse tam dolu olmasını sağlayın. Ya da en azından %50 kadar şarjınızın olmasını sağlayın. İsterseniz hafıza ve sim kartlarınızı çıkararak da güncelleme yapabilirsiniz.

Yeni çıkan güncelleme yasal olduğundan güncelleme sonrası verileriniz kaybolmaz. Ancak yinede aksi durumları göz önünde bulundurarak verilerinizi yedeklemenizde fayda var. Eğer yedek aldıktan sonra güncellemeyi temiz bir telefonda yapmak isterseniz telefonunuzu sıfırlayarak işe başlayabilirsiniz. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

HTC Desire X Format Atma ve Sıfırlama

Yazılım güncellemesini yani diğer bir deyişle işletim sistemi(Android) versiyon yükseltme işlemini yapabilmeniz için wi-fi yani kablosuz bağlantıya ihtiyacınız olacak. Zira güncelleme dosyalarının boyutu yaklaşık olarak 300 mb ve bu kullandığınız paketin çabuk tükenmesine yol açabilir. Ayrıca şebekenize bağlı olarak işlem daha uzun sürebilir.

HTC Desire X Yazılım Güncelleme (Android 4.1.1 ve HTC Sense 4+) 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yazılım güncellemesi için wi-fi bağlantısına ihtiyacınız var. Eğer telefonunuzu kablosuz bir ağa bağladıysanız başlayabiliriz. İşlem için telefonunuzun menüsü kullanmalısınız.  Menü> Ayarlar> Hakkında> Yazılım güncellemeleri> Şimdi kontrol et yörüngesini izleyerek güncellemeleri manuel olarak aratıyoruz. Telefonunuz güncellemeyi bulacak ve sizden onay isteyecektir. Bazı durumlarda telefonunuz güncellemeyi bulamayabilir. Bu gibi durumlar bir kaç kez denemenizde, yine olmadıysa telefonunuzu kapatıp açmanızda fayda var. Güncelleme bulunduğunda aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

HTC Desire X yazılım güncelleme android 4.1.1


Yukarıdaki ekranla karşılaşmanız güncellemenin bulunduğu anlamına gelir. ‘TAMAM‘ diyerek onay verin güncelleme dosyalarının inmesini bekleyin. Bu esnada telefonunuzu kullanabilirsiniz. Güncelleme dosyalarının indirilme işlemi bittiğinde telefon tarafından tekrar uyarılırsınız ve güncellemeyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Güncelleme dosyaları indiğinde ise ekranda aşağıdaki gibi bir uyarı belirir.

HTC Desire X yazılım güncellemesi android 4.1.1

Bu aşamada ‘TAMAM‘ seçeneğine dokunduğunuzda telefonunuz güncelleme işlemine başlar. Görüntüdeki uyarılardan da anlaşılacağı üzere bu esnada telefonunuzu kullanamazsınız. Telefonunuz yeniden başladığında işlem tamam demektir! Artık telefonunuzu yeni Android sürümünde (4.1.1) ve yeni ara yüzünde (HTC Sense 4+) kullanmaya başlayabilirsiniz…

Artık Menü> Ayarlar> Hakkında> Yazılım bilgisi yörüngesini yörüngesini izlediğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

HTC Desire X HTC Sense 4+

Peki yazılım güncellemesi sonrası telefonunuzda ne gibi değişiklikler olacak ?

Öncelikle telefonunuza güç tasarrufu özelliğinin ekleneceğini belirtelim. Ara yüz değişmiş olacağından telefonunuzun ekranı ve görseller farklı görünecektir. İşletim sistemi versiyonu yükseldiğinden telefonunuz artık daha stabil çalışacak ve önceden karşılaştığınız bir çok hata düzeltilmiş olacaktır. Ana ekranınızı daha fazla özellikle daha verimli olarak kullanabileceksiniz. Menüdeki ‘Ayarlar’ bölümüne Beats audio ile ilgili bir ayar seçeneği eklenmiş olacak.

Bu ve benzeri bir çok yenilik için telefonunuzu mutlaka güncelleyin!

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir