HTC ChaCha telefonunuz ağır çalışmaya başlamışsa, sürekli kasılma yapıyorsa, donmalar canınızı sıkmaya başlamışsa telefonunuzu sıfırlamak iyi bir çözüm olabilir. Aşağıda, görsel yardımıyla da anlatacağımız yöntemler sayesinde telefonunuzu sıfırlayabilir, fabrika ayarlarına dönmüş şekilde, tertemiz olarak tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıfırlama işlemine başlamadan önce lütfen telefonunuzun şarjının %50 veya üzerinde olmasını sağlayın ve mümkünse kaybolmamasını istediğiniz verilerin yedeğini alın.

İlk anlatacağımız yöntem, görselde anlatmaya çalıştığımız, telefonunuzun menüsüne ulaşamadığınızda  durumlarda en geçerli olanıdır.

Öncelikle telefonunuzun bataryasını çıkarın. Çünkü HTC ChaCha sadece batarya ilk takıldığı anda sistem ekranına geçiş imkanı veriyor. Bataryayı takın ve ses kısma tuşuyla birlikte güç(kilit) tuşuna basına. Bir süre sonra sistem ekranı gelecektir. Sistem ekranı geldiğinde işlem yapmadan bekleyin, telefon kısa bir işlem yaptıktan sonra komut almaya hazır hale gelir.

chacha

Gelen sistem ekranında dokunmatik çalışmaz, yine ses kısma tuşu yardımı ile üçüncü seçenek olan ‘Clear Storage’  (Factory Reset) seçeneğine gelip, güç tuşu vasıtasıyla onaylıyoruz.  Onaydan sonra telefon size emin olup olmadığınızı sorar, işlemi onaylamak için ses açma, iptal etmek için ise ses kısma tuşuna tuşuna başıyoruz. Biz sıfırlama işleme yaptığımızdan ses açma tuşuna basıyoruz. Bu aşamadan sonra telefonunuz kendini otomatik olarak sıfırlayıp, tertemiz olarak yeniden açılacaktır.

*** Eğer HTC ChaCha telefonunuzun ekran kilit deseni unutmuşsanız ve-veya çok fazla kez yanlış girmişseniz, yine bu yöntemle telefonunuzu fabrika ayarlarından kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi telefonunuza bağlı Gmail hesabınızı hatırlıyorsanız, ilgili ekrana hesap bilgilerini girerek de telefonunuzu eskisi gibi kullanmaya devam etmeniz mümkün.

Anlatacağımız ikinci yöntem ise telefonunuzun menüsüne ulaşabildiğiniz durumlarda geçerli olanıdır. Bunun için ise telefonunuzdan Menü> Ayarlar> SD kart ve telefon depolama> Fabrika veri sıfırlaması> Telefonu sıfırla yörüngeleri izlemeniz gerekecektir.

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir