Türkiye Cumhuriyeti artık örgün öğretimine devam eden öğrencilere akıllı tabletler dağıtmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından FATİH projesi kapsamında öğretmen ve öğrencilere dağıtılan tabletler. Bu tabletlerde de her teknoloji ürününde olduğu gibi hatalar ve sorunlar yaşanabiliyor. Dağıtılan tabletlerin markası ise General Mobile e-Tab 4 ve e-Tab 5 marka tabletler olarak geçiyor. Bu tabletlerde format atma yani hard reset işlemini yapabilirsiniz.

General Mobile e-Tab 5 marka tabletinizde yaşanan donma, desen hatası veya herhangi bir yazılımsal hatalarda fabrika ayarlarına döndürerek sorunu çözebilirsiniz. Bunun için iki yöntem kullanabilirsiniz. Dikkat: bu şekilde tablette başka bir sıkıntı yoksa tabletteki tüm ayarlar sıfırlanacak, kişisel verileriniz ve sonradan yüklenen uygulamalar silinecek. 

İlk Yöntem:

Tabletiniz açık haldeyken fabrika ayarlarına dönmek için “Ayarlar” menüsünde “Yedekle ve Sıfırla” bölümünde “Fabrika Verilerine Sıfırla” seçeneği ile fabrika ayarlarına dönebilirsiniz. Kısacası tabletiniz ilk aldığınız hale gelecek.

meb-tablet-etab5-resetleme

İkinci Yöntem:

Eğer hala sorunlar devam ediyorsa tuş kombinasyonunu kullanarak da format atabilirsiniz. Öncelikle tabletinizi kapatınız. Sonrasında ses açma ve güç butonlarına aynı anda basılı tutun. Açılan menüden “wipe data / factory reset” seçeneğine ses azaltma ve artırma tuşu ile gelinip güç tuşuna tıklayarak seçim yapılır. Sonraki aşamada aşağıda görülen “Yes – delete all user data” seçeneği seçilip onaylanır. Onayladıktan sonra tablet kısa bir süre yükleme işlemi yapar. Sonrasında en yukarıda yer alan reboot kısmına gelip onaylayarak tabletinizi yeniden başlatınız.

İlk açılışta biraz geç açılabilir. Tableti yeniden kullanmak için okuldan verilen aktivasyon şifresi gerekecektir. Bunu girmeden tablet çalışmamaktadır. Eğer şifrenizi bilmiyor ve okulda da bulamıyorsanız. Okul idaresine ya da bir öğretmene durumu bildirerek eba.gov.tr adresinden giriş yapılarak Öğrenci Şifre bölümünden öğrenci kimlik numarası ile yeni şifre alınabilir.

Bir de uyarı: bazı öğrenci arkadaşlar proje kapsamında verilen tabletlerde kısıtlamalar olduğu için internetten buldukları bazı yazılımları tabletlerine yüklüyorlar. Bu tip tabletler ileri de daha fazla sorun yaşatıyor. Kaldı ki eğer böyle bir tablete sahipseniz yukarıdaki yazı da anlatılanlar size yardımcı olmayacaktır.

HKNKR

iCon

Blog sayfama bakabilirsiniz: www.hknkr.com/blog