General Mobile Discovery Android 4.2.1 işletim sistemiyle gelen bir  telefon ve zaman zaman hata düzeltmeleri, ek özellikler gibi nedenlerle küçük yazılım güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemeleri yapmak telefonunuzun daha verimli şekilde çalışmasını sağlar.

Yazılım güncelleme işlemi sonrası verileriniz silinmez ancak her ihtimale karşı veri yedeği almakta yarar var. Ayrıca yine işleme başlama önce telefonunuzu şarj ederek, en az %35 seviyesinde olmasını sağlayın. Zira Discovery bu seviyenin altındaki güç durumunda güncellemeye izin vermiyor.

General Mobile Discovery’de sistem güncellemesi için bir kaç farklı yoldan istediğinizi kullanabilirsiniz. Yazılım güncellemesini yapmak için kablosuz bir ağa bağlanmanızı tavsiye ediyoruz. Mobil ağ bağlantınız üzerinden de yazılım güncellemesi yapabilirsiniz,  ancak güncelleme dosyaları veri kapasitelerinden ötürü internet paketinizin kolayca tükenmesine yol açabilir.

Discovery menüsünde yer alan ‘Sistem güncellemesi’ seçeneği diğer Android işletim sistemli telefonlarda yer alan ‘Yazılım Güncellemesi’ seçeneği ile aynı anlamı taşır. Bu yüzden biz de, yapmaya çalıştığımız bu iyileştirmeyi makalemizde sistem güncellemesi olarak yer vereceğiz.

Sistem güncellemesi‘ GM Discovery menüsünde bir çok yer serpiştirilmiş durumda. Hatta öyle ki menü ekranında bir ikon olarak bile yer alıyor. İlk seçeneğiniz bu ikonu kullanmak. Galerinin ilk görselinde inceleyebileceğiniz gibi menüden ‘ Sistem Güncelleme‘ ikonuna,  daha sonra ise ‘Yeni sürüm için kontrol et‘ sekmesine tıklayın. Bu Bu aşamada telefonunuz sunuculara bağlanarak yeni bir güncelleme olup, olmadığını kontrol eder ve varsa ikinci görseldeki gibi bilgisini verir. Eğer yoksa ‘Son sürüm yüklü’ uyarısı alırsınız.

3. görselde aktarmaya çalıştığımız üzere güncelleme bilgisinin bulunduğu ekranda ‘İndir‘e dokunun ve 4. görselde olduğu gibi dosyanın indirilmesini bekleyin. Güncelleme dosyası tamamen indiğinde alt tarafta ‘Güncelle‘ seçeneği belirir; dokunduğunuzda telefon sizi her ihtimale karşı yedekleme yapmaya yönlendirir ki biz bunu en başta yapmanızı tavsiye etmiştik. Bu ekranda da ‘Güncelle’ seçeneği belirir ki bu seçeneğe dokunmak, telefonunuzun dosyaların cihaza işlenmesi için kapanmasını sağlar. Bu aşamada telefonun güncelleme işlemi yapmasına izin verin ve bataryasını çıkarmaya ya da  telefonu kapatmaya çalışmayın! Güncelleme dosyaları telefonunuza işlendiğinde telefon yeniden başlayacaktır.

Sistem güncellemesi yapabilmek için diğer bir seçeneğiniz ise diğer Android işletim sistemli telefonlarda olduğu gibi ‘Ayarlar’ bölümünü kullanmak. Ayarlara girdiğinizde Hemen ilk beliren ekranda alttan ikinci seçenek olan ‘Sistem güncellemeleri’ bölümüne dokunmak, telefonun güncelleme aramasını sağlayacaktır. Yine cihaz güncellemeyi bulduğunda bilgisini verecek, bir güncelleme yoksa ‘Son sürüm yüklü’ uyarısında bulunacaktır. Güncellemeyi bulduğunuzda aşağıdaki galerinin 2. görselinde aktardığımız  gibi ‘İndir‘e dokunmanız gerekir. Bu aşamada telefonunuz tekrardan sunucuya bağlanarak, ilgili dosyaları indirmeye başlar ki bu aşamada beklemelisiniz. İndirme işlemi tamamen bittiğinde alttaki seçeneklerden birisi ‘Güncelle‘ olarak değişir. Bu seçeneğe dokunun ve yedekleme uyarı ekranına geçin. Burada da yine ‘Güncelle‘ dediğinizde telefonunuz sistem güncelleme dosyalarının telefona işlenmesi için kapanır. Bu aşamada telefonu kapamaya ya da bataryasını çıkarmaya çalışmayın. Güncelleme dosyaları telefonunuza işlenir ve güncellenmiş olarak yeniden başlatılır.

Sistem güncellemesi için son seçenek ise yukarıdaki yöntemin hemen hemen aynısı. Değişen tek şey ise Ayarlar menüsünün tamamı üzerinden ulaşmanız gerektiği! Yani Ayarlar kısmına girin ve üst taraftaki ‘Tüm ayarlar’ sekmesine dokunun. Burada en alt taraftaki ‘Telefon hakkında‘ bölümüne ulaşarak, dokunun ve en üst sıradaki ‘Sistem güncellemeleri’ kısmında güncelleme aratın. Güncelleme bulduğunuzda geçmeniz gereken aşamalar yukarıda anlattığımız yöntemlerle tamamen aynıdır.

Sıfırlanmış ve temizlenmiş bir telefon, her zaman daha verimli bir yazılım güncellemesine olanak tanır. Bu yüzden eğer veri yedeği alarak işleminizi yapacaksanız, güncelleme öncesi telefonunuzu formatlamanızı öneririz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

GM DİSCOVERY FORMAT ATMA

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir