OEM kilidi Android 5.1.1 ile hayatımıza giren yeni bir güvenlik aşamasıdır. OEM kilitliyken cihaza dışardan müdahele edilemiyor. Yani menüye giremiyorsanız cihazı formatlasanız bile açılırken son kullanmış olduğunuz gooogle hesabını ister. Google hesabını unuttuysanız telefonu açamıyorsunuz. Bu işlem yazılm yükleme için de geçerlidir. Menü dışından bir yükleme yapmaya çalıştığınızda OEM kilidi buna izin vermeyecektir.

Menüye girebiliyorsanız kilidi kolayca açabilirsiniz. Bunun için Geliştirici Seçeneneklerini aktifleştirmeniz ve burada bulunan OEM kilidi tikini açmanız yeterlidir.

Menüye ulaşamıyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek OEM kilidini açabilirsiniz. Anlatacağımız işlemin telefonu garanti dışı bırakıp bırakmadığını bilmiyoruz. İşlem telefondaki tüm kişisel bilgi ve verileri silebilir. Ayrıca işlemden sonra yazılım  yüklemeniz gerekebilir. Yazılım yüklemesi için makalenin sonunda verilen linkleri inceleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: QFIL & Drivers (General Mobile 4G OEM unlock)

Dosyayi indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

driver klaösrü içindeki QPST.2.7.422.msi dosyasını kurun. Kurulan program masaüstünde gözükmeyebilir. Programlar listesinden programı bulabilirsiniz. Programın ismi QFIL olarak görünür.

Programı kurduktan sonra sürücüleri kurmanız gerekecektir. Bunun için telefonu uygun modta bilgisayara bağlayıp sürücüleri yüklemeniz lazım. Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + ses kısma tuşlarına beraber basıp USB kablsounu telefona takın. (Bu tuş kombinasyonu işe yaramazsa sadece ses açma tuşuna basılı tutarak kabloyu telefona takın.)Telefon ekranında hafif ışık gözükecek ama herhangi bir yazı falan olamayacak. Bu esnada bilgisayar sürücüleri yüklemeye çalışacak. Sorun çıkarsa driver klasöründeki sürücüleri tek tek yükleyip tekrar deneyin. (Windows 10 ve Windows 8 sürücü yüklemelerinde hata verebilir. Mümkünse Windows 7 yüklü bir bilgisayarda işlemi yapmanızı öneririz.)

Sürücülerin yüklendiğinden eminseniz işleme başlayabilirsiniz. (Sürücüleri Aygıt Yöneticisinden kontrol edebilirsiniz.

QFIL programını açın. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapın.

general mobile 4g oem kilidi

1: Cihazı doğru olarak bağlamışsanız bu alanda bağlanılan port gözükür.Burada portu göremiyorsanız bağlantı başarısız olmuş demektir.

2: Browse butonuna tıklayıp 4G_Hesap_Sıfırlama_Sw klasörü içindeki prog_emmc_firehose_8916.mbn dosyasını seçin.

3:  Load XML butonuna tıklayıp rawprogram_upgrade.xml dosyasını seçin. Dosyası seçtiğinizde tekrar seçim kutucuğu açılacak. Bu sefer de patch0.xml dosyasını seçin.

Telefonu doğru şekilde bağladığınızdan eminseniz kırmızı ok ile işaretlenmiş Download butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. İşlem 1 dakika kadar sürebilir. İşlem başaraıyla biterse Finis Download mesajını görürsünüz.

Waiting for reset done mesajında kalırsa kabloyu telefondan çekip  yine ses açma + ses kısma tuşlarına basılı tutarak kabloyu telefona takın. Fail vb. mesajları alırsanız tekrar Download butonuna tıklayarak işlemi baştan başlatın.

İşlemden sonra telefonu açtığınızda ekranda android robotu ve siliniyor mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Lütfen işlemin bitmesini bekleyin. İşlem bitmesine rağmen telefon normal açılmazsa yazılım yüklemeniz gerekecek.

Tek hatlı modele yazılım yükleme için buraya tıklayın.

Çift hatlı modele yazılım yüklemek için buraya tıklayın.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.