Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer, Neden Patlar? | Cep Telefonu

Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer, Neden Patlar?

DİKKAT: Sitemizde anlatılan bütün işlemler tarafımızca denenmiştir. Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bir sorun; batarya şişmesi ya da batarya patlaması. Peki cep telefonu bataryası neden şişer ve neden patlar, çözümü nedir?

Batarya şişme veya patlamaları genelde aynı nedenden kaynaklanır ve çözümleri de hemen hemen aynıdır. Cep telefonları şarj tamamen dolduktan sonra elektrikle olan irtibatını kesmek üzere programlanmıştır ancak şarj edici aletle sürekli temas halinde olduklarından bu her zaman mümkün olmaz. Sıkıntının büyük kısmı da bu sebeple yaşanır…

NEDENLERİ

* Bataryanın çok uzun saatler şarjda bırakılması.

* Kalitesiz(kötü bir yan sanayi) batarya.

* Şarj yapılan ortamın çok soğuk ya da çok sıcak olması.

sismis batarya

 

ÇÖZÜM

* Batarya tam şarj olduğunda, şarj cihazıyla olan ilişkiyi kesmek.

* Cep telefonunu düzensiz şarja takmamak.

* Kaliteli(mümkünse orjinal) batarya kullanmak.

* Şarj yapılan ortam sıcaklığının dengeli olmasına dikkat etmek.

Batarya şişme ve patlamalarının en büyük nedeni telefonu şarjda çok uzun süreler tutmaktır. Örneğin gece yatarken telefonun şarjda bırakılıp, sabah şarjdan alınması yanlış bir davranış! Cep telefonu bataryaları şarj cihazı ve batarya gücüne göre ortalama 2 saatte tam olarak dolar ki bu süre zarfından sonra telefonla şarj cihazı arasındaki bağlantıyı kesmek hem telefonunuzu korur hem de enerji tasarrufu sağlar. Cep telefonu pillerinin büyük çoğunluğu bu sebeple şişer. Bu davranışta ısrar etmek, pilin patlamasına kadar giden sonuçlara sebebiyet verir.

Ayrıca cep telefonunu olur olmaz şarja takmak, bitmesine ya da tam dolmasına özen göstermemek de pil kalitesini düşürür ve şişme gibi sonuçlara yol açabilir.

batarya neden siser

Diğer önemli bir neden ise batarya kalitesi! Bu konuda en büyük suçlu olarak yan sanayi bataryalar görülür. Ancak suçun tamamını yan sanayiye atmak doğru değil. Zira kaliteli cep telefonu pili üreten bir çok firma var ki bu piller de yukarıda anlattığımız yanlış davranış sonucu şişebilir. Tabii ki yine de batarya tercihinde seçici olmakta fayda var! Örneğin orjinal alınamıyorsa bile, bilindik, güvenilir bir firmanın bataryası tercih edilmeli.

Ortam sıcaklığı da pillere tesir eden hususlardan biri . Cep telefonu bataryaları ortam sıcaklığından etkilenir ve çabuk tepki veremez. Bu yüzden cep telefonun şarj edildiği ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmeli.

iPhone gibi bataryası tak-çıkar olmayan akıllı telefonlar ise ayrı bir dikkat konusu! Sabit kasalı bir telefonunuz varsa ve telefonun yapısında esneme hissediyorsanız, pil şişmeye başlamış olabilir! Yukarıda kullandığımız görseller, bir iPhone 3 bataryasına ait. Batarya o kadar şişmiş ki telefonun kasasını esneterek kırmış. Kullanıcı şanslı olsa gerek, telefonun bordunda herhangi bir yamulma oluşmamış ya da batarya patlamamış!

Etiketler:, , , , , ,

Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer, Neden Patlar? için bir yorum yapılmış

  1. Beycan diyor ki:

    bence tek neden >”Sicaklik”< telefonu sarja taktiktan sonra oyun oynarken veya birseyler yaparken telefon cok isiniyor. bazi uyarici programlar var ornek "go power master" 46 dereceye ciktiginda uyariyor ve kullanmaya devam edilirse 55 dereceye kadar ciktigini gormustum samsung galaxsy s2 kullaniyorum ilk aldigimda meraktan sarjzda falan oyun oynuyordum ve isinmasina aldirmiyordum 1 yil sonra batarya sisti. bence 55 dereceye kadar "orjinal piller" patlamaz ama ondan sonrasi facia olabilir
    su anda sahte pill kullaniyorum ve 46 dereceye geldiginde yapacagim herneyse erteliyorum… pilin isinmasini onemli dercede etkileyer bir diyer factor "ekran parlakliginin yuksek" olmasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>