Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bir sorun; batarya şişmesi ya da batarya patlaması. Peki cep telefonu bataryası neden şişer ve neden patlar, çözümü nedir?

Batarya şişme veya patlamaları genelde aynı nedenden kaynaklanır ve çözümleri de hemen hemen aynıdır. Cep telefonları şarj tamamen dolduktan sonra elektrikle olan irtibatını kesmek üzere programlanmıştır ancak şarj edici aletle sürekli temas halinde olduklarından bu her zaman mümkün olmaz. Sıkıntının büyük kısmı da bu sebeple yaşanır…

NEDENLERİ

* Bataryanın çok uzun saatler şarjda bırakılması.

* Kalitesiz(kötü bir yan sanayi) batarya.

* Şarj yapılan ortamın çok soğuk ya da çok sıcak olması.sismis batarya

ÇÖZÜM

* Batarya tam şarj olduğunda, şarj cihazıyla olan ilişkiyi kesmek.

* Cep telefonunu düzensiz şarja takmamak.

* Kaliteli(mümkünse orjinal) batarya kullanmak.

* Şarj yapılan ortam sıcaklığının dengeli olmasına dikkat etmek.

Batarya şişme ve patlamalarının en büyük nedeni telefonu şarjda çok uzun süreler tutmaktır. Örneğin gece yatarken telefonun şarjda bırakılıp, sabah şarjdan alınması yanlış bir davranış! Cep telefonu bataryaları şarj cihazı ve batarya gücüne göre ortalama 2 saatte tam olarak dolar ki bu süre zarfından sonra telefonla şarj cihazı arasındaki bağlantıyı kesmek hem telefonunuzu korur hem de enerji tasarrufu sağlar. Cep telefonu pillerinin büyük çoğunluğu bu sebeple şişer. Bu davranışta ısrar etmek, pilin patlamasına kadar giden sonuçlara sebebiyet verir.

Ayrıca cep telefonunu olur olmaz şarja takmak, bitmesine ya da tam dolmasına özen göstermemek de pil kalitesini düşürür ve şişme gibi sonuçlara yol açabilir.batarya neden siserDiğer önemli bir neden ise batarya kalitesi! Bu konuda en büyük suçlu olarak yan sanayi bataryalar görülür. Ancak suçun tamamını yan sanayiye atmak doğru değil. Zira kaliteli cep telefonu pili üreten bir çok firma var ki bu piller de yukarıda anlattığımız yanlış davranış sonucu şişebilir. Tabii ki yine de batarya tercihinde seçici olmakta fayda var! Örneğin orjinal alınamıyorsa bile, bilindik, güvenilir bir firmanın bataryası tercih edilmeli.

Ortam sıcaklığı da pillere tesir eden hususlardan biri . Cep telefonu bataryaları ortam sıcaklığından etkilenir ve çabuk tepki veremez. Bu yüzden cep telefonun şarj edildiği ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edilmeli.

iPhone gibi bataryası tak-çıkar olmayan akıllı telefonlar ise ayrı bir dikkat konusu! Sabit kasalı bir telefonunuz varsa ve telefonun yapısında esneme hissediyorsanız, pil şişmeye başlamış olabilir! Yukarıda kullandığımız görseller, bir iPhone 3 bataryasına ait. Batarya o kadar şişmiş ki telefonun kasasını esneterek kırmış. Kullanıcı şanslı olsa gerek, telefonun bordunda herhangi bir yamulma oluşmamış ya da batarya patlamamış!

Telefonunuzu şarjda kullanmak yerine nasıl daha hızlı şarj edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. İlgili bağlantı aşağıda.

Akıllı Telefonları Hızlı Şarj Etmenin Yolları

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir