Bir çok teknoloji ürünü için en önemli noktalardan birisi de garanti durumu! Ürünün garantisi var mı, garanti süresi ne kadar, garantisi ne kadar süre daha devam ediyor? gibi bir çok soru tüketiciler tarafından sorulup, doğru cevap aranıyor.

Çeşitli ürünler için çeşitli garanti takip yöntemleri var ancak biz bu makalede iPhone başta olmak üzere Apple ürünlerinin garanti sorgulamasının nasıl yapılabileceğine değineceğiz.

Bir Apple ürününün garantisinin olup, olmadığını teyit etmek için bir kaç farklı yol var. Tabiiki garanti geçerlilik şartları(yetkisiz müdahale, sıvı temas, darbe vb. dışı) korunan ürünler için.

Kullanılabilecek ilk yöntem için ürün distribütörünü(Kvk, Genpa, Bringstar) bilmeli ve ilgili distribütörün sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Burada sorgulama ekranına cihazın imei numarasını girerek işlem yapmalısınız. Ancak sonuçlar her zaman tam doğru olmayabilir.

Fakat daha geniş kapsamlı bir sorgulama yapıp, cihaza ait bir çok bilgiye ulaşmak için Apple resmi internet sitesi kullanılabilir. Resmi sitede alınacak sonuçta, cihazın uluslararası garantisinin yanı sıra, ülke dahilindeki garanti durumu da görülebiliyor.

İzlenilmesi gereken yol şu şekilde;

İlk olarak Apple resmi internet sitesi üzerinden ‘Garanti Sorgulama‘ bölümüne ulaşın. => Apple Garanti Sorgulama

Daha sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi cihazın imei numarasını bu bölüme girin. => Apple imei Numarası Öğrenme

Aynı sorgulamayı seri numarası üzerinden de yapabilmeniz mümkün. => Apple Seri Numarası Öğrenme

apple-iphone-garanti-sorgulama-2

 

Bu aşamada ‘Devam‘ butonunu tıklayarak sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

apple-iphone-garanti-sorgulamasi

Sonuçlar görüntülendikten sonra dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Bunlardan ilki uluslararası garanti için verilen sonuç kesinlik arz ederken, ülke içi garanti kesinlik arz etmeyebiliyor. Öyle ki asıl olan fatura tarihidir! Yani bu sorgulama sonunda ‘Onarım ve Servis Kapsamı‘ bölümünde garanti dışı uyarı alsanız dahi, fatura tarihiniz garanti süresinin dolmadığı gösteriyorsa, geçerli olan faturadır!

Apple Store’daki Randevu Sistemi İle İlgili Detaylar

Kredi Kartı Olmadan Apple Hesabı Nasıl Alınır?

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir