Android telefonlar yaygınlaştıktan sonra bir çok kullanıcının başına gelen bir talihsizliktir; ekrana koyulan güvenlik deseninin unutulması veya bir çok kez yanlış girilmesi. Bu tip durumlarda Android telefonunuz kendini otomatik olarak kitler ki telefonun menüsüne erişmek imkansızlaşır. Yine de hattınız telefona takılı durumdaysa arama, mesajlar ve bildirimlerinizi görebilirsiniz.

Desen yanlış girildikten sonra telefonunuz size basit bir çözüm sunar ve telefonunuza bağlı olan Gmail hesabınıza giriş yapmanızı ister. Ama aslında sorun tam olarak burada başlıyor; ya telefon hiç Gmail hesabına bağlanmamıştır ya da bağlanan hesap formaliteden açıldığı için onun da bilgileri unutulmuştur. İşte bu tip durumlarda telefonunuzu formatlamanız gerekir ki o dakikadan itibaren telefonunuzda bilgilere bir daha kavuşamayacağınız gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalırsınız.

Telefonunuzu bağladığınız Gmail hesap bilgilerini biliyorsanız, bu bilgileri 3 numaralı görselde belirtilen benzer ekrana girip telefonunuzu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

android-kilit-deseni

Aslında bu sorunun çözümünü, telefonunuzu yeniden kullanabilmeniz için yapmanız gereken işlemleri marka marka, model model yine bu bölümümüzde(Gizli Kodlar – Püf Noktaları) yavaş yavaş anlatmaya başladık. Zira bir çoğu benzer şekilde çözülüyor olsa da ufak tefek farklılıklar olabiliyor. Formatlama-sıfırlama başlığında anlattığımız için onun farklı bir işlem olduğunu düşünenler olabiliyor. Formatlama işlemi sonucunda telefonunuz fabrika ayarlarına döndüğünden, yanlış kilit deseninden dolayı çıkan ekranı savuşturarak telefonunuzun normal olarak açılıp, kullanılmasına imkan sağlar.

Yani telefonunuzun kilit desenini yanlış girdiğinizde, Gmail bilgilerini bilmiyorsanız yapmanız gereken işlem telefonunuzu formatlamak – sıfırlamak! Unutmamanız gerekir ki formatlama – sıfırlama işlemi sonucunda tüm verileriniz silinir ve telefon orjinal ayarlarıyla yeniden kullanıma hazır olur.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Kilidi Kaldırmak Mümkün Mü?

Tayfun Sağır

Takibe takip yapmadığı hesabı üzerinden kendisine ulaşmak için; https://twitter.com/tayfun_sagir