Android 5.1.1 ile tanıştığımız OEM kilidi seçeneği nedeniyle menü dışında yapılan sıfırlamalar Android cihazları kilitlemekte ve cihazda kullanılan Google hesabını istemektedir. Eğer Google hesabınızı doğru şekilde giremezseniz menüye erişim sağlayamıyorsunuz dolayısıyla cihazı kullanamıyorsunuz.Bazı durumlarda hesabı doğru girseniz bile açılmayabiliyor.

Kurulum aşamasında kalan Android cihazı açabilmenin bir kaç yöntemi var. Yöntemler geliştirildikçe buna karşı önmeler de alınmaktadır. Daha önce OTG vb. yöntemlerle bu aşamayı geçebiliyorken bu makaleyi yazdığımız günlerde aşağıda anlattığımız yöntem tüm Android cihazlarda işe yaramaktadır.

Daha önceki yöntemlerde OEM kilidini devre dışı bırakıyorduk. Bu yöntemde ise cihaza bildiğimiz bir Google hesabı ekleyeceğiz. Böylece cihaz açıldığında Google hesabını sormayacaktır ve “Atla” seçeneği aktif olacaktır. Kurulumu atlayarak menüye ulaşabileceksiniz.

Bu yöntemi gerçekleştirebilmek için telefona bir uygulama kurmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki dosyaları indirip anlatılan işlemleri sırasıyla yapın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: SideSync

1: Reset 2016 All FRP

SideSync programını indirip kurun ve açın.

FRP_2016_All.apk dosyasını da isterseniz direkt telefon hafızasına isterseniz de bir hafıza kartına atıp telefona takın.Cihazın bir Wi-Fi ağına bağlaı olduğundan emin olun. Telefon/tablet internete bağlı olmazsa işlemleri yapamazsınız.Aytıca başlarken Türkçe dilini seçmenizi öneririz.

Telefonu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. SideSync telefonu gördüğünde ekran telefonunda bir menü açacaktır.

Cihazı bilgisayara bağladığınızda SideSync cihazı görmüyorsa önce cihazı formatlamayı deneyin. Cihazı formatlamanıza rağmen SideSync cihazı görmüyorsa daha eski bir yazılım yüklemeniz gerekebilir.

Açılan menüde Galaxy Apps ikonuna tıklayın. Açılan pencerede ONAYLA seçeneğini seçin.

SideSync uygulaması ekranına geleceksiniz. Bu ekranda sağ üst köşedeki BUL butonuna dokunun.

Açılan arama kutucuğuna ES File Explorer yazıp çıkan ilk uygulamanın sağındaki indir butonuna dokunun.

Bu aşamada sizden bir Samsung Hesabı istenecektir. Eğer Samsung hesabınız varsa giriş yapın yoksa bu adresten kendinize yeni  bir hesap oluşturabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra Kabul et ve İndir butonu ile ilerleyin. Kurulum gerçekleştirğinde uygulamanın sağındaki indirme butonu çalıştır butonuna dönüşecek. Bu butona dokunup uygulamayı açın.

Es File Explorer uygualamasını açtığınızda güncelleme isteyebilir. İptal butonuna basıp bu aşamayı geçebilirsiniz.

İndirip cihaz hafızası/hafıza kartına attığınız FRP_2016_All.apk uygulamasını bulup açın. Cihaz sizden Bilinmeyen Kaynakları aktifleştirmenizi isteyecektir.

Ayarlar butonu ile seçeneğe gidip aktifleştirin.

Uygulamayı kurup açın. Uygulamanın arama kutusuna “Google hesap yöneticisi” yazın.

Google Hesap Yöneticisi sekmesine dokunun.

Google Hesap Yöneticisi başlığı altında “E-Posta adresini ve şifreyi yazın” yazılı olan seçeneğe dokunun.

Try sekmesine dokunun.

Açılan ekranın sağ üst köşesinde alt alta üç nokta göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun.

Tarayıcıda oturum aç seçeneğine dokunun.

Karşınıza oturum açabileceğiniz bir ekran gelecektir. Bu ekrana bildiğiniz bir google hesabı ile giriş yapın ve telefonu kapatıp açın.

Telefon açıldığında sizden google hesabı istemeyecektir. Telefon açıldığında menüye girerek ayarlardan sıfırlama yapabilirsiniz.

NOT: Yeni yönteme ulaşmak için tıklayın.

Halil Akgül

Buralara yazarla ilgili kimsenin umurunda olmayacağı bilgiler yazılacaktır.